Thursday, 6 October 2016

Jeszcze jeden przykład - Stefan BanachJeszcze jeden przykład pod rozwagę nas wszystkich i czarnych typów i typów spod czarnej gwiazdy i spod czerwonej też.
Najwybitniejszy polski matematyk wszechczasów prof. Stefan Banach był też dzieckiem z nieprawego łoża. Jego rodzice nie mogli się pobrać i nie mieli też odwagi, aby go wychowywać. Ale nikt z nich nie pomyślał o zamordowaniu dziecka. Po jego urodzeniu oddano go na wychowanie. Na szczęście trafił w tzw. dobre ręce i Polska i świat cały otrzymał jednego z najwybitniejszych matematyków świata.
(Zob. Stefan Banach – Niezwykłe życie i genialna matematyka, Materiały biograficzne pod redakcją Emilii Jakimowicz i Adama Miranowicza).
Pewnego dnia przyjechał do prof. Banacha wielki uczony amerykański John von Neumann z propozycją nie do odrzucenia i przedstawił mu czek, na którym wypisana była tylko 1 i powiedział, może Pan dopisać tyle zer ile się tylko Panu spodoba. Na to Banach – proszę pana, nie ma na tym czek tyle miejsca, abym mógł opuścić mój ukochany Lwów.
Dzisiaj nam w Polsce potrzeba nie tylko matematyków. Nie tylko wybitnych uczonych. Ale uczciwych, pracowitych, mądrych, odważnych i miłujących Boga, Ojczyznę i Rodzinę Polek i Polaków.
Może twoje dziecko będzie takim Prawym Polakiem, czy Polką.
Nie zabijaj go!

No comments:

Post a comment