Thursday, 13 October 2016

Odbudujemy autorytet nauczyciela


Mój komentarz:
Łza się w oku kręci, kiedy się czyta lub słucha, jak ta pani kręci… Na pytanie red. Artura Stelmasiaka – Jak chce Pani zrealizować ten szczytny cel ( Odbudujemy autorytet nauczyciela) otrzymujemy następującą odpowiedź (cytuję w całości)
Już rozpoczęliśmy proces odbiurokratyzowania szkoły, która upokarzała nauczycieli, bo zamiast zajmować się dziećmi i młodzieżą musieli wypełniać sterty nikomu niepotrzebnych papierów. Ale na tym nie koniec, bo przecież trzeba zadbać także o lepsze wynagrodzenie nauczycieli. Od 2017 r. przewidujemy waloryzację pensji, której nie było od wielu lat.
Chcę też lepiej zadbać o wychowanie w szkole, które wymaga zaangażowania, czasu i sił. Będę zabiegała o specjalne dodatki ministra edukacji dla nauczycieli i wychowawców.
Podobnie, jak p. minister zdrowia i wielu innych ministrów lekarstwem na uzdrowienie systemu edukacji będą przede wszystkim … pieniądze.
Po prostu –pieniądze, to cudowne lekarstwo na wszelkie bolączki
Niestety ten artykuł również nie jest jeszcze dostępny w całości w internecie.
W dalszej części rozmowy dowiadujemy się, że dotychczasowe kształcenie i dokształcanie nauczycieli było na niskim poziomie, a mimo to p. min. nie przewiduje (to wiem ze spotkania, zob. http://www.eczyzo.com/2016/10/uczen-rodzic-nauczyciel-dobra-zmiana-z.html) zmian w kształceniu nowych nauczycieli, bo na razie mamy dość nauczycieli w szkołach (tych nie dokształconych rozumiem).
Pytanie moje – jak można reformować system edukacji narodowej oparty na nauczycielach z minionej epoki?

No comments:

Post a comment