Thursday, 26 January 2017

Aforyzmy: Sentencje – esencje, czyli Edukacja w pigułkach!

Za mnie myśli polska mowa,
ja tylko notuję słowa.
(Jan Sztaudynger)

Dożyliśmy ciekawych czasów. Już nie wystarczy nam edukacja szkolna. Już nie wystarczą nam studia uniwersyteckie. Uczyć się mamy przez całe życie, aby … No właśnie, aby głupim umrzeć. To po drugie. A po pierwsze, aby nie mieć czasu na myślenie. W latach 60-tych ubiegłego stulecia STS, czyli Studencki Teatr Satyryków zakpił sobie z ówczesnych czasów dobrobytu i rozwoju, głosząc hasło
– Myślenie ma kolosalną przyszłość!
Zdaje mi się, że hasło to jest ciągle trafne i już nie tylko w Polsce, ale jak świat długi i szeroki. Nie mamy czasu na myślenie dzisiaj, musimy to odłożyć na jutro, na przyszłość.

Dla tych, co nie poddają się natrętnym trendom proponuję nową formę edukacji, edukacji w pigułkach, mądrą, dowcipną i łatwą do przyswojenia. Znamy z lekcji łaciny wiele starożytnych sentencji, wiecznie żywych i prawdziwych. Jak chociażby ta, której autorem był Cyceron, że
- Znać łacinę, nie jest tak chwalebnym, jak haniebnym jest jej nie znać.
Co, jak pamiętamy, po łacinie brzmi
Non tam praeclarum est scire Latine, quam turpe nescire.
Ale, jeśli obca ci jest łacina, to nic nie szkodzi. Nie samą łaciną żyje człowiek. Jak pouczał nas, przede wszystkim, nas młodych, nasz Papież-Polak, św. Jan Paweł II
Nie lękaj się, wypłyń na głębie!
Są jeszcze inne języki oprócz łaciny, np. język polski. Są jeszcze inni mędrcy, czy może raczej, byli, jak mędrcy polscy, którzy nie ustępują wcale mędrcom starożytnym, a niekiedy ich nawet przerastają, nie tylko mądrością, ale i dowcipem przednim.
Męczymy się dzisiaj, a właściwie, to nas męczą, demokracją. Wszędzie, gdzie mamy do czynienia z manipulacją, czy przekrętem, ukrywa się to wszystko pod kapeluszem z napisem – demokracja. A Tadeusz Boy-Żeleński już wiele lat temu mówił nam o tym, że
- A to czysta wariacja ta demokracja.
Tylko, że my nie słuchamy już od dawna nasz rodzimych mędrców i nauczycieli. Ale nic straconego, jeszcze możemy do nich wrócić, jeszcze możemy się z nimi przeprosić, jeszcze możemy się od nich dużo nauczyć. Bo, jeśli chcemy przetrwać, jako naród, to musimy wspomniane hasło teatru STS zastąpić nowym hasłem
Myślenie od zaraz potrzebne!
i realizować je od dzisiaj w naszym życiu prywatnym, rodzinnym i narodowym.
Spróbuję w kilku odcinkach zaprezentować taką edukację w pigułkach.
Podzieliłem wszystkie sentencje na 20 działów-tematów. Poszczególne tematy to koła ratunkowe dla różnych potrzeb człowieka współczesnego.
Są tutaj sentencje stare i nowe, dowcipne i poważne. Są sentencje dotyczące miłości, przez małe m i przez duże M. Są sentencje o zdrowiu i rodzinie. Są sentencje złote, srebrne i brązowe, którymi można wypełnić dni szare i jasne też.
Są sentencje polskie i łacińskie, angielskie i mniej liczne, ale nie mniej ciekawe sentencje innych narodów.
Te pigułki będą różne.
Wiele z nich będzie miało korzenie starożytne, chociaż treść ich jest dziwnie nowożytna. Weźmy pierwszy z brzegu przykład. Kto sformułował tę myśl
bez Boga żadna myśl nie jest dobra?
Tej sentencji nie sformułował, jako pierwszy, ani św. Paweł, ani św. Augustyn, ani św. Jan Paweł II. Autorem jej jest myśliciel starożytny Seneka.
Powszechnie znana sentencja z Pisma św. – Co Boskie, Bogu, a co cesarskie cesarzowi –, w sformułowaniu naszego polskiego mędrca, Stanisława Jerzego Leca brzmi
Bogu, co boskie, cesarzowi, co cesarskie. A co ludziom?
            Do poważnych sentencji, nie tylko rodem ze starożytności, dodam trochę ‘lżejszych’ sentencji, aby nie dopuścić do znużenia, czy zniechęcenia w trakcie tej nauki nowoczesnego myślenia, jak np. tę myśl Jana Sztaudyngera
Chłop potęgą jest i basta! Ale mniejszą niż niewiasta.
            Znajdą się tutaj także fraszki, stare i nowe.
            Bo,
Fraszki, choć mniej poważne,
też swą wartość mają,
sprawy duże i małe,
krótko przedstawiają.
Fraszka, to mądrość i dowcip w pigułce.
Perły mądrości i dowcipu,
ale bez wciskania kitu.

Fraszka, to mądrość i dowcip w pigułce. Perły mądrości i dowcipu prawdziwie polskiego. Jak np. ta, której autorem jest Marian Załucki:

Dzień Kobiet 
Dniem czcić kobiety? Po co?
Ja czczę kobiety... Nocą. 

 Pewną osobliwością będą tu też sentencje zaczerpnięte ze „Słownika racjonalnego”, prof. Hugona Steinhausa. Trudno mi, jako matematykowi zapomnieć o tych perłach dowcipu i mądrości wybitnego matematyka polskiego. Co może równać się z takim sformułowaniem, jak to – Ziemia, to kula u nogi?
            Przytoczę również kilka myśli marszałka Józefa Piłsudskiego. To głównie dla tych ‘mędrców’ współczesnych, którym się wydaje, że rządzą w Polsce, lub którzy marzą o tym, aby rządzić w Polsce.

Choć nieraz mówię o durnej Polsce,
wymyślam na Polskę i Polaków,
to przecież tylko Polsce służę”.
(J. Piłsudski)

            Wyjątkową wartość mają fragmenty zaczerpnięte z „Dzienniczka” św. s. Faustyny Kowalskiej.  Są to głównie słowa Jezusa skierowane do niej, a tym samym i do każdego z nas.
Grzesznicy dostąpią usprawiedliwienia,
            a sprawiedliwi w dobrym utwierdzenia.
Kto pokładał ufność w miłosierdziu Moim,
napełnię duszę jego w godzinę śmierci
Swym Bożym pokojem.”
(Dz. św. s. Faustyny)

A więc, reasumując, dla każdego coś mądrego i dowcipnego. Sentencje wiecznie żywe, piękne, proste i prawdziwe a niektóre, bardzo dowcipne.
Czasem mądre, czasem miłe, a zawsze pouczające lub zachęcające do myślenia i działania, nie w przyszłości, ale już od dzisiaj, od zaraz.  
Niech rozgrzeją nasze serca i umysły.
            P.S.

            Zbierałem ten materiał przez długi czas z zamiarem opracowania go, jako aplikacji na smartfony, ale niestety sam tego nie potrafiłem zrealizować i nie znalazłem zaufanego specjalisty, aby to zrobił wspólnie ze mną.

No comments:

Post a comment