Tuesday, 3 January 2017

… Świąt!

Katolicki narodzie zastanów się, co ta za zawołanie, co to za życzenie, co to za uszanowanie Bożego Narodzenia, czy Zmartwychwstania Pańskiego słowami – Wesołych ŚwiątZdrowych, Wesołych ŚwiątWszystkiego najlepszegoWszelkiej Pomyślności, czy – Wesołego Alleluja –?
            Czy nie pora już, aby znaleźć lepszą frazę, aby pozdrowić i pięknie życzyć komuś z okazji tych Świąt a jednocześnie oddać cześć Jezusowi Nowonarodzonemu, czy Jezusowi Zmartwychwstałemu?
            A także zaznaczyć, z jakiej to okazji są te nasze przecież pobożne życzenia.
            Czy to jest w tym wszystkim najważniejsze, żeby te wielkie Święta były dla kogoś wesołe, czy zdrowe?
      Zastanówmy się nad tymi frazesami – Wesołych Świąt! – Wesołego Alleluja! –.  To przecież w krajach niekiedy prawie pogańskich ludzie mówią sobie – Merry Christmas –, czy – Happy Easter –, a my ciągle – Wesołych i Wesołych Świąt!
Myślę, że już pora zmienić te świeckie, żeby nie powiedzieć pogańskie życzenia na bardziej religijne. Np. Króluj nam Chryste, zawsze i wszędzie!.
Niech to będą od dzisiaj nasze życzenia świąteczne, nasze nadzieje, nasze pozdrowienia na co dzień i od święta. Odpowiednie i z okazji Świąt Bożego Narodzenia i z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Król się nam narodził!
Król nasz Zmartwychwstał!
Niech nam króluje, zawsze i wszędzie!
Niech nas prowadzi Bożymi drogami!

Oto moje propozycje:
Króluj nam Chryste Nowonarodzony – zawsze i wszędzie!
Króluj nam Chryste Zmartwychwstały – zawsze i wszędzie!
Króluj nam Chryste – zawsze i wszędzie!

P.S.
Pisząc ten tekst natrafiłem przypadkiem, a przypadków przecież, jak wiemy, nie ma, na inny tekst, który napisałem już jakiś czas temu i publikowałem w innym miejscu, poświęcony też tym problemom, ale dużo szerszy.

Spróbuję go nieco tylko ‘zmodyfikować’ i wkrótce go umieszczę tutaj na tym blogu.

No comments:

Post a comment