Saturday, 28 January 2017

Znowu ‘przypadkiem’,

I Herkules d…pa,
gdy mądrych i odważnych Polaków kupa!

lub
w bardziej grzecznej formie

nec Hercules contra plures!

czyli dziwnym zbiegiem okoliczności żona przyniosła mi niewielką książeczkę p. prof. Piotra Jaroszyńskiego p.t. „Ocalić polskość”. Więc zacząłem ją czytać.

            Ale od razu wydawało mi się, że ja już musiałem się z tą książką kiedyś spotkać, bo przeczytałem wiele książek p. prof. Piotra Jaroszyńskiego.
            I rzeczywiście, przeleciałem wzrokiem kilka półek na naszych regałach i odkryłem, że nie tylko mam tę książkę, ale i kilka innych książek tego autora.
            Wybrałem do powtórnej lektury na razie tylko te, które wydają mi się na dzisiejsze czasy konieczne do ponownego przestudiowania.
            Oto one:
            „Przyszłość cywilizacji Zachodu
            „Dla Polski. W blasku mistrzów
i           „Rozmyślania o mojej Ojczyźnie”.
            I zabieram się właśnie do ponownego odczytania ich dzisiaj. Już zdążyłem się zorientować, co w nich się znajduje, więc zachęcam każdego, kogo interesuje i niepokoi otaczająca nas rzeczywistość do lektury, nawet ponownej, tych książek. Bo, szczególnie my, Polacy, nie możemy już sobie pozwolić na to, aby wodzili nas za nos złoczyńcy ze Wschodu i Zachodu.
            Na większą zachętę przytoczę dwie myśli, jakie znalazłem w książce „Ocalić polskość”.
            „Antidotum dla globalizmu stanowi wykształcenie oparte na uniwersalnej kulturze klasycznej i miłość do kultury ojczystej.
            Sapere auso!
            Nie bójmy się być mądrymi”.

            „Fasada każdej ideologii brzmi optymistycznie i dobrodusznie, wiadomo bowiem, że malum numquam amatur nisi sub ratione boni (ś. Tomasz z Akwinu, S. Th.), co w luźnym przekładzie można oddać tak:

            Zło zawsze uwodzi pod pozorami dobra”.

No comments:

Post a comment