Thursday, 16 February 2017

Kanon lektur obowiązkowych dla naszych …

Nie ma trudnych czasów,
są tylko niedojrzali ludzie”

„A może to nie wynika stąd,
że urząd psuje człowieka,
lecz, że ten człowiek do tego urzędu
nie dorasta”

            Zanim wrócimy do zaproponowania nowego kanonu lektur szkolnych wydaje mi się, że powinniśmy opracować i to bardzo szybko jeszcze dwa kanony dla osób nieco starszych.

            Drugi kanon, który wpadł mi dzisiaj do głowy to kanon lektur obowiązkowych dla nauczycieli naszych polskich dzieci. Jedną część tego kanonu muszą chyba stanowić lektury szkolne, ale druga część powinna chyba zawiera tylko pozycje dla nauczycieli.
            Zostawiam ten pomysł ekspertom, oczywiście spoza min. edukacji i zachęcam do pośpiechu w tym zadaniu, bo p. min. Zalewska też może wpaść na ten pomysł i wtedy będzie nam trudno przeforsować nasze obywatelskie i rodzicielskie propozycje.
            Ja teraz chciałem się zająć, przynajmniej zapoczątkować pierwszy pomysł kanonu lektur obowiązkowych, który wpadł mi dzisiaj do głowy a mianowicie kanon dla naszych władców i wybrańców, czyli ministrów, i ich sztabów, oraz posłów i senatorów. A właściwie także dla każdego polskiego patrioty, mieszkającego w kraju lub poza jego granicami, któremu leży na sercu dobro Polski i Polaków. Bez należytego dokształcenia naszych panujących dzisiaj elit, tak je nazwijmy, i nas samych ani nie uratujemy Polski ani Jej nie odbudujemy. Polski naszych marzeń.
            Moja propozycja jest bardzo krótka i na pewno nie jest pełna, ale traktuję ją tylko, jako wersję zerową, bowiem nie uważam się za eksperta w żadnej z rozważanych sfer.
            Moim zdaniem,
            Kanon lektur obowiązkowych dla naszych władców i wybrańców powinien zawierać:
      - materiały z Sympozjum p.t. „Przyszłość Cywilizacji Zachodu”
Zob. http://www.eczyzo.com/2017/01/przyszosc-cywilizacji-zachodu-przyszosc.html 
     - książki publicystyczne p. prof. Piotra Jaroszyńskiego, pełny ich wykaz jest tutaj: www.piotrjaroszynski.pl.
            - książki wydane przez wyd. Biały Kruk, ich pełny wykaz można znaleźć tutaj:
            Oraz kilka książek z innych wydawnictw, takie np. jak:
- „Pamiętniki” – Zygmunta Szczęsnego Felińskiego,
- „Wspomnienia wojenne” – Karoliny Lanckorońskiej,
- „Święci w dziejach narodu polskiego” – Feliksa Konecznego. czy
- „Dzieła zebrane” – Ks. Stefana kard. Wyszyńskiego.
            Traktuję te propozycje jako pomoc w ratowaniu i odbudowie Polski. Bo być może do dobrej zmiany, którą ja na razie widzę raczej jako ‘drobną zmianę’ nasze aktualnie panujące elity są jakoś przygotowane. Ale przecież poprzez dobre, a tym bardziej poprzez drobne zmiany nie uratujemy ani nie odbudujemy Polski.
Te dwa zadania wymagają Wielkich i Głębokich Zmian a do tego potrzebni są odpowiednio przygotowani Wielcy Polscy Patrioci.
A tego trzeba się uczyć, uczyć i uczyć, na najlepszych wzorach!

            Kolejne pomysły kanonów dla kolejnych sfer naszego społecznego i politycznego życia pozostawiam ekspertom w poszczególnych sferach.

No comments:

Post a comment