Tuesday, 14 February 2017

Na marginesie decyzji – Reforma edukacji zatwierdzona!

Nie zamierzam podważać sensu dokonywania reformy edukacji narodowej. Jest to konieczne z wielu powodów. Edukacja oprócz nauki, kultury, w tym mediów, to fundamenty rozwoju oraz generowania dobra lub zła w Ojczyźnie naszej.
            Boli mnie jedynie to, że odradzaniem tych fundamentów zajmują się ludzie, delikatnie mówiąc niewłaściwi, czyli niekompetentni. Ograniczę się tutaj tylko do reformy edukacji i to w bardzo wąskim zakresie, na którym się trochę znam, czyli do matematyki i informatyki.

            Ta nauka gry w szachy mnie odstrasza. Jestem dr. n. mat., byłym pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, Wydz. Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Nigdy nie grałem w szachy.
W podanym wyżej tekście czytam - „Minister przypomniała, że już od klas 1-3 dzieci mają się uczyć podstaw programowania, wzmocniona ma zostać matematyka, poprzez m.in. podstawy gry w szachy”.
Szachy mają wzmocnić matematykę!
Programowanie już od klas 1-3!
A, od której klasy zacznie się nauka pisania na papierze, czy w ogóle będzie, czy może będzie tylko pisanie na klawiaturze komputera?
            Jak można było tak ważną sprawę dla narodu jak edukacja oddać w ręce takich 'ekspertów'?
         Przed wiekami Kartezjusz ubogacił nas myślą –
Cogito ergo sum (łac. „Myślę, więc jestem”).
P. Andrzej Mleczko przystosował tę myśl do naszych czasów mówiąc, a właściwie rysując – Klikam, więc jestem!
Nie spodobała mi się ta myśl, więc zaproponowałem inną – Klikam, więc zanikam!
Uzasadnienie tej modyfikacji można znaleźć tutaj:
Jest tam również kilka uwag odnośnie … gry w szachy oraz szkodliwości jakie niosą ze sobą komputery w szkołach. Szczególnie, jeśli będą tam wprowadzane przez ludzi nieznających ich szkodliwego działania na rozwój intelektualny dziecka.
Dzisiaj spotkałem się z jeszcze jedną modyfikacją myśli Kartezjusza, chyba jeszcze bardziej trafną - Nie klikam, więc jestem!
Dodam może jeszcze kilka myśli ku przestrodze.
Nie klikam, za wcześnie!
Nie klikam, zanim nie nauczę się pisać na papierze!

Wszystkie te uwagi dedykuję tym, prawdziwym ekspertom edukacji, którzy oby jak najszybciej zajęli się reformą tej reformy.

No comments:

Post a comment