Tuesday, 21 March 2017

POTRZEBNE ZMIANY W FINANSOWANIU OPIEKI ZDROWOTNEJ

Mój komentarz:

A tutaj ciągle to samo. Pomylone pojęcia, pomylone problemy, pomylone rozwiązania. Ciągle, nawet w ministerstwie ‘zdrowia’ najważniejszym a może i jedynym ‘lekarstwem’ na wszelkie dolegliwości są pieniądze lub inaczej, przyczyną wszelkich problemów jest brak pieniędzy. 
A tymczasem podstawowym zadaniem polskiego systemu zdrowia powinno być otoczenie opieką ludzi, którzy są jeszcze zdrowi, poczynając od matek i dzieci. Tymczasem ministerstwo ‘zdrowia’ zajmuje się ciągle i jedynie ludźmi już chorymi. 
Nie, nie jest prawdą, że potrzebne są dodatkowe pieniądze dla ludzi chorych. Potrzebna jest przede wszystkim zmiana systemu 'zdrowia' na system zdrowia, w którym troska o zdrowie będzie ważniejsza od troski o choroby i pieniądze. 
Jeśli ludzie przestaną chorować, a będą mogli zdrowo żyć i zdrowo odżywiać się, wtedy nie będą potrzebne większe ale dużo mniejsze pieniądze dla ludzi chorych, bo będzie ich po prostu mniej.
Dlaczego?
Dlatego, że,  nie dlatego chorujemy, że w naszych organizmach zabrakło 'lekarstw'. I nie dlatego, że polscy lekarze, specjaliści od chorób pracują zagranicą.  I nie dlatego, że mamy za mało szpitali.
Jeśli oprócz specjalistów od rozmaitych chorób zaczniemy w Polsce kształcić specjalistów od zdrowia, specjalistów od zapobiegania chorobom, specjalistów, którzy będą zajmować się poszukiwaniem wraz z pacjentem przyczyn jego choroby i usuwaniem ich, wtedy dopiero będziemy mieli w Polsce zdrowy system zdrowia.
Reasumując w Polsce potrzebne są zmiany, ale w istniejącym systemie 'zdrowia’ a nie tylko w jego finansowaniu. To finansowanie służy dzisiaj przede wszystkim medyczno-farmaceutycznej mafii i na pewno nie służy ludziom jeszcze zdrowym. Dopiero trzeba zachorować, żeby skorzystać i to w stopniu zazwyczaj niewystarczającym z usług systemu 'zdrowia'.

Może przestaniemy wreszcie nazywać ten system systemem ‘zdrowia’, nawet w cudzysłowie, bo dzisiaj jest to po prostu system ‘od siedmiu boleści’, delikatnie rzecz ujmując. Zacznijmy budować od podstaw, polski system zdrowia, który rzeczywiście będzie troszczył się o zdrowie społeczeństwa.
Więcej na ten temat znajdziesz tutaj:

No comments:

Post a comment