Monday, 22 May 2017

Koncert i wystawa "Matki Niepokornych"

Matki Niepokornych
opowieść o kobietach, które kształtowały postawy sprzeciwu wobec komunistycznego reżimu
Projekt objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Udręczone rzeczywistością ustroju komunistycznego, konsekwentnie kształtowały żelazne charaktery swoich dzieci i przekazywały głęboką miłość do ojczyzny - tak organizatorzy opisują bohaterki wystawy i albumu, które przygotowano w ramach projektu „Matki Niepokornych”. Projekt dedykowany jest tym wszystkim matkom, których synowie i córki angażowali się w walkę z reżimem - po latach oddajemy im należny hołd i szacunek.
Po wprowadzeniu stanu wojennego moja Mama wspierała mnie sercem, duszą i ciałem we wszystkich działaniach konspiracyjnych, była także wsparciem w działaniach dla moich kolegów. Bez Niej nie mógłbym wielu rzeczy zrobi, na wiele rzeczy nie mógłbym sobie pozwoli”- wspomina jeden z bohaterów.
Organizatorzy – Fundacja Rodzice Szkole oraz Archiwum Akt Nowych – podkreślają, że projekt inspirowany był prawdziwymi wydarzeniami. Główną jego osią są wywiady i wspomnienia z tamtego czasu, które zostały zebrane w album pod tym samym tytułem.
To owoc refleksji dotyczącej całego grona ludzi między 16 a 20 rokiem życia, którzy w połowie lat 80-tych aktywnie sprzeciwiali się ustrojowi komunistycznemu. Niejednokrotnie płacili za to bardzo wysoką cenę – byli zatrzymywani, trafiali do więzień, zdarzało się, że tracili nawet zdrowie i życie. Patriotyczna postawa wszystkich tych młodych osób jest w olbrzymiej mierze zasługą ich matek, które wpływały w sposób szczególny na osobowość swoich dzieci”- mówią pomysłodawcy projektu Wojciech Starzyński, prezes zarządu Fundacji „Rodzice Szkole” i Konrad Falęcki „Kobiety zdecydowanie zasługują na docenienie, szczególnie że ostatnie 200 lat polskiej historii obfituje w głównej mierze w bohaterów męskich. Kobiety, które wychowywały kolejne pokolenia patriotów, dotychczas stały w cieniu – my chcemy je godnie uhonorować”- dodają.
Stolica odda hołd matkom młodych opozycjonistów w przeddzień święta Matki. Już o godzinie 14.00, 25 maja 2017 r., w ramach projektu „Matki Niepokornych”, przed siedzibą Stowarzyszenia Wspólnota Polska na ul. Krakowskie Przedmieście 64, otwarta zostanie plenerowa wystawa prezentująca sylwetki Matek - Bohaterek.
Dzięki staraniom organizatorów powstał okolicznościowy album, który zawiera nie tylko wspomnienia i biogramy 20 Matek Niepokornych, ale również portrety – współczesny i ten sprzed blisko 30 lat. Autorami wywiadów są Anna Eliza Wasilewska - historyk archiwista oraz dziennikarze: Wojciech Mucha i Jacek Liziniewicz. Autorem portretów dziennikarz i fotograf - Konrad Falęcki. Album dostępny jest w sprzedaży wysyłkowej, prowadzonej przez Fundację „Rodzice Szkole” (kontakt@rodziceszkole.edu.pl), w sprzedaży bezpośredniej podczas uroczystego koncertu, będącego częścią projektu, oraz w trakcie imprez towarzyszących otwarciom wystawy w kolejnych miastach.
Uroczysty koncert to dopełnienie projektu. Zorganizowany w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego o godz. 19.00, również 25 maja stanowić będzie swego rodzaju muzyczną ucztę dla wszystkich mam i dzieci. Scenariusz opiera się na utworach z musicalu „Kolęda nocka”, ale nie zabraknie w nim również piosenek współczesnych, dedykowanych mamom właśnie, m.in. „Nie ma jak u mamy”, czy popularnej włoskiej piosenki „Mamma”. W trakcie spotkania zaproszeni do współpracy wokaliści - Krystyna Prońko, Katarzyna Wilk, Maciej Miecznikowski oraz Piotr Machalica - wykonają m.in. utwory skomponowane przez Wojciecha Trzcińskiego po strajkach sierpniowych 1980 roku do libretta Ernesta Brylla. Artystom towarzyszyć będzie zespół i chór Trzecia Godzina Dnia pod dyrekcją Piotra Nazaruka.
Szczegółowe informacje na temat projektu dostępne są na stronie internetowej www.rodziceszkole.edu.pl w zakładce Matki Niepokornych oraz bezpośrednio pod adresem www.matkiniepokornych.pl

No comments:

Post a comment